Pobujaj z nami w chmurkach
NIEPUBLICZNY ŻŁOBEK NA MOKOTOWIE
Muzyka a rozwój dziecka
15.01.2019 | mgr Natalia Jurgielewicz
Muzyka to nieodłączny element ludzkiego życia. Rozwija nasza wyobraźnię i wrażliwość, działa na nasze emocje, buduje nastroje i kształtuje osobowość.
Pewnie dlatego naukowcy zdecydowanie polecają, by od najmłodszych lat dostarczać dzieciom bodźców muzycznych. Muzyka bowiem ma ogromny wpływ na rozwój naszych dzieci – i to nie tylko ich talentów ale także sfery emocjonalnej.
Co na to naukowcy?
Istnieje wiele badań potwierdzających, że dźwięki muzyczne stymulują rozwój układu nerwowego i mózgu. Poza oczywistym wpływem na rozwój osobowościowy – mają tez ogromne znaczenie dla koncentracji czy umiejętności uczenia się. Aktywna gra na instrumentach powoduje np. zwiększenie poczucia własnej wartości, kształtuje pamięć, uczy systematyczności i zaspokaja potrzebę ekspresji, którą posiada każdy człowiek.
Badania wyraźnie pokazują pozytywne działanie muzyki na dzieci już w łonie matki. Od około dwudziestego szóstego tygodnia ciąży maluszek słyszy rytm i melodię. Kilkumiesięczne dzieci najbardziej lubią przedmioty, które wydaję z siebie dźwięki. W wieku przedszkolnym natomiast obserwujmy znaczny wzrost wrażliwości słuchowej- około 40% dzieci w 4 roku życia posiada już umiejętność rozpoznawania melodii.
Wszystkie obszary rozwoju
Muzyka pobudza w zasadzie wszystkie obszary rozwoju małego człowieka, zaczynając od intelektualnego, a kończąc na społecznym czy motorycznym. Dźwięki to swojego rodzaju łącznik między ciałem i umysłem, który pozwala im efektywnie współpracować. Pewnie dlatego przy muzyce zdecydowanie lepiej nam się uczyć czy ćwiczyć. Kontakt z muzyką od pierwszych dni życia pozwala dziecku rozwijać poznawanie nie tylko dźwięków, ale tez znaczenia słów, jak też umiejętności motorycznych.
Każda okazja do kontaktu malucha z muzyką to stymulacja wszechstronnego rozwoju. Warto zatem od najmłodszych lat wykorzystywać zabawki muzyczne, karuzele z pozytywkami czy płyty z muzyką dla dzieci. Wspólne śpiewanie w samochodzie to idealny pomysł na twórcze podróżowanie. W domu świetnie sprawdzą się proste instrumenty takie jak np. cymbałki czy organki – a dla bardziej „odważnych” rodziców – dziecięca perkusja.
Muzyka w Małych Chmurkach
W naszym żłobku doceniamy ogromną wartość zajęć muzycznych i staramy się Chmurkom zapewnić codzienny kontakt z dźwiękami. Maluchy chętnie uczestniczą we wszelkich zajęciach, których elementem jest taniec czy śpiewanie. Każde dziecko ma muzyczny talent a rolą dorosłych jest go podtrzymywać. Staramy się, by zajęcia – prowadzone przez specjalistów w zakresie rytmiki czy przygotowania muzycznego – były zróżnicowane i ciekawe. Chmurki uwielbiają podczas takich zajęć wyrażać swoje emocje. Obserwujemy też zbawienny wpływ zabaw muzycznych na nawiązywanie relacji i socjalizację naszych Maluchów. Rodziców Chmurek zachęcamy do śpiewania z Maluszkami – nawet jeśli nie znamy tekstów piosenek! To bardzo ważne, by nie wstydzić się takich aktywnosci i pokazywać dzieciom, że śpiew i muzyka to zabawa, która ma nas cieszyć
O autorze
mgr. Natalia Jurgielewicz
dyrektor mokotowskiego przedszkola „Małe Chmurki”
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku pedagogiki oraz studiów podyplomowych na kierunku oligofrenopedagogika i terapia zajęciowa. Swoje umiejętności oraz wiedzę zdobywała m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Warszawskich żłobkach jako wychowawca i koordynator. Natalia uczy również w Akademii Efektywnej Nauki. Jak sama mówi – praca z dziećmi jest jej pasją i najbardziej satysfakcjonującym zajęciem.