Pobujaj z nami w chmurkach
NIEPUBLICZNY ŻŁOBEK NA MOKOTOWIE
5 wskazówek które pomogą nam zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie
15.01.2019 | mgr Natalia Jurgielewicz
Życie naszych dzieci w niczym już w zasadzie nie przypomina tego, w jaki sposób sami funkcjonowaliśmy jako maluchy. Obecność technologii i jej szalony rozwój wdziera się bowiem do każdego elementu naszego życia – także tego rodzinnego.
Niedawno social media obiegła galeria zdjęć pokazująca rodziny – w różnych momentach dnia – zawsze jednak w dość smutnym ujęciu – z telefonem bądź komputerem. Zdecydowanie coraz więcej czasu poświęcamy na życie wirtualne i coraz chętniej do tej cyber rzeczywistości wpuszczamy także nasze dzieci. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że internet pełen jest pułapek i niebezpieczeństw, przed którymi nasze Maleństwa nie będą potrafiły się obronić.
Jak zatem zadbać o to, by wirtualny świat był dla dziecka bezpiecznym miejscem? W dzisiejszym artykule chcemy pokazać, że wiele zależy tutaj od nas – dorosłych i od tego jak wygląda nasza relacja z dzieckiem.
Po pierwsze ROZMAWIAJ.
Dialog między rodzicem a dzieckiem jest niezmiernie ważny i to nie tylko w kwestii bezpieczeństwa w necie. Odpowiednia relacja pozwala Maluszkom zrozumieć pewne sytuacje i radzić sobie z nimi – nawet wtedy, kiedy taty lub mamy nie ma w pobliżu. Twoje dziecko powinno czuć się bezpieczne w każdym momencie, a żeby tak było – musi wiedzieć, że jeśli doświadczyło lub było świadkiem czegoś niepokojącego – zawsze może z tym przyjść do kogoś dorosłego.
Po drugie INTERESUJ SIĘ I TŁUMACZ.
We wczesnych latach życia, dzieci nie potrafią do końca odróżnić tego co prawdziwe od tego co fantazyjne. Dlatego bardzo ważna jest nasza rola we właściwym wytłumaczeniu dzieciom informacji, na które się natykają w internecie.
Nawet przy odpowiedniej i dobrze przygotowanej treści – dzieci mogą niewłaściwie zinterpretować to, co widzą. Dlatego rodzic powinien być swego rodzaju pośrednikiem, który interesuje się wszystkim, co jego dziecko poznaje – także (a może nawet przede wszystkim) w wirtualnej rzeczywistości.
Po trzecie USTAL LIMITY.
Małe dzieci kochają wszystko co się rusza, jest kolorowe i wydaje dźwięki. Może dlatego są takimi pasjonatami technologii i często najfajniejszą zabawką wydaje im się telefon komórkowy czy tablet.
To naszą rolą jest nauczyć dziecko odpowiednio korzystać z takich urządzeń i wykorzystać ich możliwości w sposób, który jest dla Maluszka rozwojowy.
Wszelkie urządzenia elektroniczne zapewniają dziecku mnóstwo pozytywnych bodźców – pod warunkiem jednak, że maluch nie dostaje ich zbyt dużo. Dlatego bardzo dobrym krokiem jest wprowadzenie pewnych limitów i ustalenie, ile czasu dzieci mogą korzystać z telefonów komórkowych, tabletów lub telewizorów. Kreskówki i gry cyfrowe mogą uzupełniać układanie puzzli czy zajęcia na świeżym powietrzu. Takie połączenie pozwoli wzmocnić pozytywne wartości płynące z technologii.
Po czwarte NIE PRZECENIAJ TREŚCI „DLA DZIECI”.
W internecie oznaczenie „dla dzieci” dotyczy pozornie nieszkodliwych treści, które są swobodnie dostępne, bez żadnych ograniczeń. Zawsze jednak należy sprawdzać co ogląda czy w co gra nasz maluch, gdyż wirtualny świat – tak samo jak ten rzeczywisty – pełen jest osób, które nie do końca mają dobre intencje. Na platformach dla dzieci – w sekcjach video – można znaleźć filmiki, które naśladując słynne kreskówki takie jak np. Świnka Peppa – przedstawiają dzieciom niewłaściwe zachowania, przemoc czy słownictwo.
Jednym z najnowszych tego typu przykładów jest japońska lalka MOMO, która uczyła dzieci technik samobójczych, a ponieważ przypominała znaną i lubianą postać z innych bajek – rodzice nie spodziewali się jakichkolwiek niewłaściwych treści.
Po piąte KORZYSTAJ Z BEZPIECZNYCH PLATFORM DLA DZIECI, KTÓRE SĄ ZNANE I SPRAWDZONE.
Pamiętaj, że nie wszystkie serwisy odpowiednio filtrują treści, które docierają do Twojego malucha. Np. Youtube Kids sam ostrzega o tym, że żaden filtr nie jest w 100% dokładny i prosi o to by zgłaszać niewłaściwe filmiki do zablokowania.
Najlepszym wyborem zawsze będą specjalistyczne platformy, które oferują gry i zabawy pod patronatem znanej marki dziecięcej. Takie serwisy same dystrybuują treści i dają nam pewność, że nasz maluch nie natknie się na przypadkowy film niewiadomego pochodzenia.
Internet to dla naszego dziecka ekscytujący świat, który może być bardzo pomocny w rozwoju – ale też bardzo niebezpieczny. Przy pomocy dorosłych i odpowiednim wykorzystaniu technologii – jest tutaj jednak ogromny potencjał, z którego warto korzystać. Ważne, by nauczyć siebie i dziecko – korzystać z tego potencjału mądrze.
O autorze
mgr. Natalia Jurgielewicz
dyrektor mokotowskiego przedszkola „Małe Chmurki”
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku pedagogiki oraz studiów podyplomowych na kierunku oligofrenopedagogika i terapia zajęciowa. Swoje umiejętności oraz wiedzę zdobywała m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Warszawskich żłobkach jako wychowawca i koordynator. Natalia uczy również w Akademii Efektywnej Nauki. Jak sama mówi – praca z dziećmi jest jej pasją i najbardziej satysfakcjonującym zajęciem.