Pobujaj z nami w chmurkach
NIEPUBLICZNY ŻŁOBEK NA MOKOTOWIE
O SŁODYCZACH
18.04.2023 | mgr Natalia Jurgielewicz
Na samą myśl o słodyczach cieknie Wam ślinka? Mimo, że ta słodka przekąska najczęściej jest przepyszna to jednak… cukier nie dostarcza żadnych odżywczych składników! Jesteście ciekawi jak jeszcze łakocie wpływają na Wasz organizm?
Rodzice mają rację, że po słodyczach mogą boleć zęby – cukier w nich zawarty powoduje próchnice, która przyczynia się do ubytku szkliwa. Tak osłabiony ząb jest podatny na zmiany temperatury i bólem reaguje na jedzenie lodów czy picie ciepłej herbaty 🦷
Kolejnym negatywnym skutkiem zbyt dużej ilości cukru jest uszkodzenie błony śluzowej jelit i żołądka, a to z kolei prowadzi do większej podatności na infekcje! Więc jeśli Wasza odporność nie jest zbyt idealna to może nadmiar cukru jest tego przyczyną?
Przez ten składnik zaobserwowano również pogorszenie wchłaniania witamin i minerałów, a także wahania glukozy we krwi, które negatywnie wpływają na układ nerwowy.
Na pewno po jedzeniu czegoś ze zbyt dużą ilością cukru czuliście się pobudzeni, mieliście dużo energii i siły, jednak jest to efekt nagły i krótkotrwały. Po opadnięciu cukru we krwi następuje zmęczenie, niepokój i trudności w koncentracji!
Mimo, że cukier jest ważnym węglowodanem, który dostarcza do mózgu energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania to jego nadmiar ma wpływ na obniżenie poziomu inteligencji! 🧠
Obecnie ograniczenie cukru w diecie jest nielada wyzwaniem. Składnik ten występuje niemal wszędzie – w płatkach, soczkach, drożdżówkach, dżemach, jogurtach, a nawet w ketchupie! Jeśli podliczymy sobie to wszystko, to może się okazać, że ten mały batonik lub kilka żelek robi nam już kolosalną różnicę!
Więc może dla własnego zdrowia i samopoczucia należy zwracać większą uwagę na spożywane produkty? 🍽️
O autorze
mgr. Natalia Jurgielewicz
dyrektor mokotowskiego przedszkola „Małe Chmurki”
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku pedagogiki oraz studiów podyplomowych na kierunku oligofrenopedagogika i terapia zajęciowa. Swoje umiejętności oraz wiedzę zdobywała m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Warszawskich żłobkach jako wychowawca i koordynator. Natalia uczy również w Akademii Efektywnej Nauki. Jak sama mówi – praca z dziećmi jest jej pasją i najbardziej satysfakcjonującym zajęciem.